R E K L A M A
PEČUJTE O ZDRAVÍ

4. Konečná fáze

Definitnivní stabilizace váhy

Nyní, když jste dokončili konsolidační fázi v délce 10 dnů na každé shozené kilo, nastává poslední fáze Dukanovy diety. Už jste nejen dosáhli Vaší cílové hmotnosti, ale tuto váhu jste již ustálili. To znamená, že se Vaše tělo přestalo už tak urputně bránit. Bohužel, stále má sklon vytěžit z jídla, co se dá a směřovat k nadváze. Proto je nutná poslední 4. fáze – definitivní stabilizace váhy, abyste zase nepřibrali. Tato fáze je doživotní. Není to však nic těžkého!
Za dobu 3. fáze jste si již zvykli na určitý režim, který je návodem, jak byste se měli stravovat i nadále. Není dobré vrátit se zpět ke svým starým špatným stravovacím návykům. Nemusíte ho však dodržovat úplně striktně jako ve 3. fázi. Je to jen návod, se kterým si určitě udržíte vaši správnou váhu. Vy už teď prakticky můžete jíst všechny potraviny, je ale dobré řídit se rozumem!
Doživotně je také důležité dodržovat 1 den v týdnu pouze s čistými bílkovinami, (náš proteinový čtvrtek).
Dodržujte 20 minut chůze denně a zapomeňte na výtahy!
A nezapomeňte každý den sníst 3 lžíce ovesných otrub!
No, a kdybyste se někdy trochu rozjedli, např. o dovolené nebo o vánocích, už víte, jakým způsobem se nabraných kil zase zbavíte. Dejte si pár bílkovinných dnů, popř. kratší verzi Dukanovy diety a ono to půjde zase dolů.

Povolené potraviny

Nyní máte povoleny všechny potraviny. Je však důležité upřednostňovat bílkoviny a zeleninu a raději se vyhýbat tučným a sladkým pokrmům.

Nejlepší je řídit se 3. konsolidační fází, která pro nás bud doživotně takovým základem.
To znamená, že se budeme snažit jíst co nejvíce podle tohoto vzoru:
– bílkoviny a zeleninu bez omezení
omezené množství ovoce

 2 krajíce celozrnného chleba denně (nebo přibližně stejné množství jiného celozrnného pečiva)
– 40 g sýra (teď už jakéhokoliv)
– 2 porce škrobovin týdně (pokud už musíte jíst přílohy denně, dejte si jen nepatrné množství)
– 2 slavnostní jídla týdně (ty si pořádně vychutnejte, abyste neměli potřebu v další dny zbytečně hřešit)

Důležité: jeden den s čistými bílkovinami týdně

Důležitým opatřením proti přibírání zbytečných kil je nám již z 3. fáze známý jeden den s čistými bílkovinami každý týden, tzv. proteinový čtvrtek.
Proč čtvrtek? Pan dr. Dukan tento den vybral jako nejvhodnější. Zřejmě proto, že v pátek po práci, v sobotu či neděli si lidé nejraději užívají a chodí do restaurací nebo na návštěvy.
Můžete samozřejmě zvolit i jiný den, který se Vám hodí, ale je dobré dodržovat stále stejný den, aby se to pro Vás stalo pravidlem. Samozřejmě, že ve výjimečných situacích je možné si tento den prohodit s jiným dnem, pokud máte např. nějakou akci, kde by se Vám čistě proteinová dieta těžko držela.
Tento proteinový den je nutné bezpodmínečně dodržovat doživotně, abyste udrželi svoji váhu na uzdě.
V tento den se snažte jíst co nejčistší proteinové potraviny, které Vám jsou známy z 1. fáze, bez tolerovaných potravin.
V proteinovém dni také pijte minimálně 2 l denně.

Ovesné otruby ve 4. fázi

ve 4. fázi : 3 lžíce ovesných otrub denně

Ovesné otruby jsou velmi bohaté na proteiny a rozpustnou vlákninu.
Mají vysokou absorpční schopnost. V žaludku zvětší až 20 x svůj objem, tudíž se cítíme sytí a nemáme hlad. Navíc mají mimořádnou viskozitu, což znamená, že v tlustém střevě na sebe nalepí všechny okolní živiny, které se spolu s otrubami vyloučí a nemohou se vstřebat. Také mají nízkou kalorickou hodnotu.
Doživotně  je nutné konzumovat 3 lžíce ovesných otrub denně.
Otruby můžeme přidávat do placek (na slano i na sladko), do pečiva připraveného dle Dukanových zásad, kde nám v podstatě nahrazují mouku. Nebo si je můžete zamíchat jako müssli do bílého nízkotučného jogurtu se sladidlem. To už záleží jen na Vás. Kdybyste na ně přes den zapomněli, můžete si je na poslední chvíli dát i jen samotné a zapít vodou. Ale to je škoda, protože obohacují spoustu pokrmů.

Doporučená tělesná aktivita ve 4. fázi

Je doporučeno minimálně 20 minut chůze denně. Bylo by fajn, kdybyste do schodů chodili pěšky a zapomněli na výtahy. Je to další nástroj, jak si zachovat štíhlou linii.
Sportování je samozřejmě to nejlepší, co Vám můžeme doporučit. Jídelníček je sice základ, ale sportem pomáháme spalovat kalorie a to nám může hodně moci.

Potřebné suroviny pro přípravu receptů najdete v našem eshopu  www.dietashopbrno.cz