R E K L A M A
PEČUJTE O ZDRAVÍ

JAK TO FUNGUJE

Čtyři fáze Dukanovy diety

Dukanova dieta sestává ze čtyř fází. V prvních dvou fázích dochází k vlastnímu hubnutí, které jde velmi rychle, což je pro hubnoucího člověka velmi motivující. Lze takto bez problému zhubnout i desítky kilogramů. Aby však po zhubnutí nenastal jojo efekt a člověk nenabral shozené kilogramy zase zpátky, musí pokračovat v dalších dvou fázích. Ale ty už jsou příjemnější.

Tato dieta není tak frustrující, protože při ní nemusíme počítat kalorie, ani odvažovat přesná množství jídla a ani dodržovat časy konzumace. Dukanova dieta v tomto ohledu poskytuje naprostou svobodu. Není to vlastně dieta, ale spíš takový plán hubnutí. A je nutné ho brát jako celek, který je nutno absolvovat celý, jinak to nemá smysl.

Dukanův plán


1. Ofenzivní fáze:
čisté bílkoviny

Tato fáze je absolutně nejúčinnější. Tady jdou kila nejrychleji dolů, protože zde působí moment překvapení, kdy je tělo zvyklé na zažité stravovací návyky a my je najednou úplně nečekaně změníme. Vybíráme si z potravin, jejichž složení se blíží co nejvíce čistým proteinům, tzn. netučná masa, ryby, mořské plody, drůbež, vejce a odtučněné mléčné výrobky. Striktně jsou zakázány všechny potraviny obsahující tuky a cukry, (a to i skryté sacharidy v mouce, škrobu, ovoci i alkoholu). V této fázi se zatím nesmí ani zelenina.

Délka této fáze je 2 – 10 dnů, (podle toho, kolik potřebujeme zhubnout).

V 1. fázi nutné:

  • 1 a ½ lžíce ovesných otrub denně
  • minimálně 20 minut chůze denně


2. Alternativní fáze:
střídání bílkovin a zeleniny 

V této fázi střídáme dny s čistými bílkovinami (z 1. fáze) se dny, kdy jíme čisté bílkoviny spolu se zeleninou. Střídání záleží na nás, jen musíme vždy dodržet stejný počet bílkovinných dnů (B) a dnů bílkovino-zeleninových (BZ). Někomu vyhovuje 1 B a 1 BZ, jiný raději střídá po 2 či 3 dnech, ale i např. po 5 dnech je to možné.

Tuto fázi dodržujeme, dokud nedosáhneme požadované hmotnosti.

V 2. fázi nutné:

  • 2 lžíce ovesných otrub denně
  • minimálně 30 minut chůze denně


3. Fáze konsolidace:
ustálení získané váhy 

Nyní jsme dosáhli vysněné váhy, ale pokud bychom se vrátili ke svým starým stravovacím návykům, nadbytečná kila by se nám vrátila jako bumerang. A jistě i s úroky. A to určitě nikdo nechceme! To by veškerá naše dosavadní snaha přišla vniveč.
Aby si tělo začalo zvykat, že už nechceme hubnout, ale chceme ustálit naši novou váhu, přidáme nějaké potraviny. Tato fáze bude tedy už rozmanitější, ale stále je nutné mít vše pod kontrolou. V této fázi už můžeme jíst bílkoviny a zeleninu bez omezení, dokonce přibydou nějaké další potraviny, jako je ovoce, méně tučný sýr, kousek chleba, škroboviny, atd., ale tyto nové potraviny pouze v omezeném množství, (upřesněno dále). Také budeme mít povoleno 1 a později dokonce 2 slavnostní jídla (předkrm, hlavní chod i zákusek) za týden. Což každého jistě potěší!
Musí se však stále dodržet jeden čistě bílkovinný den (z 1. fáze) týdně.

Délku této fáze vypočítáme: počet shozených kg x 10 dnů, (za každé zhubnuté kilo 10 dnů). To znamená, např. po zhubnutí 10 kg je nutno tuto fázi držet 100 dnů, po ztrátě 15 kg fáze musí trvat 150 dnů. A když se podaří dostat 30 kg dolů, musí se to vydržet 300 dnů.
Ale to už budeme štíhlí, krásní a šťastní, jak nám to sluší, proto to jistě vydržíme!

V 3. fázi nutné:

  • 2 a ½ lžíce ovesných otrub denně
  • minimálně 25 minut chůze denně


4. Fáze definitivní stabilizace váhy 


A nyní, nejen, že jsme shodili nadbytečná kila, ale už jsme stabilizovali svoji novou váhu. Tělo už se přestalo tak urputně bránit, metabolismus se uklidnil. Ale pozor! Stále máme sklon k tloustnutí. Proto je nutné přijmout doživotní opatření, která sníží rizika opětovného přibírání váhy.

Takže v této poslední a doživotní fázi jsou povoleny všechny potraviny, ale s rozumem. Nejlepší je inspirovat se 3. fází, tzn. upřednostňovat bílkoviny a zeleninu, ostatní potraviny konzumovat s rozumem. Slavnostní jídla si plně vychutnáme, (dvě za týden by nám ale měla stačit). Dál se musíme snažit nepřejídat se, vyhýbat se většímu množství tuků a cukrů. Zkrátka myslet na to, jak rychle se kila nabírají a jak špatně se shazují. A podle toho se stravovat.

Další opatření jsou:

  • jeden čistě bílkovinný den (z 1. fáze) týdně jako v 3. fázi
  • 3 lžíce ovesných otrub denně
  • minimálně 20 minut chůze denně a zapomeňte na výtahy!