R E K L A M A
PEČUJTE O ZDRAVÍ

Jojo efekt

Pokud zhubneme díky nějaké dietě či úpravě stravy, ale časem se zase vrátíme ke svým starým zvyklostem a přestaneme si hlídat, co jíme, většinou se stane, že se nám shozená kila zase za nějakou dobu vrátí zpět a naopak nám můžou přibýt i nějaká další navíc. Tomuto se říká jojo efekt.
Je to horor pro člověka, který se musel trápit dietou a teď je na tom možná ještě hůř!
Proč k tomu dochází?
Zjednodušeně řečeno: tělo se snaží dělat si zásoby energie ukládáním tuků, protože po prodělané dietě „má strach“, že zase „nedostane najíst“, tak aby do budoucna mělo z čeho čerpat.
K dosažení obnovení ztracené tukové zásoby tělo používá tyto prostředky:
– stále větší hlad a zvýšení chuti k jídlu
– snížení energetických výdajů (to se projevuje zimomřivostí, únavou,…)
– lepší využití kalorií z potravin (každou potravinu maximálně zužitkuje)
Díky těmto okolnostem se stane, že váha jde okamžitě nahoru.

Proto musíme být po shození nadbytečných kilogramů velmi obezřetní a nenechat se ukolébat uspokojením, že jsme dosáhli své optimální váhy. Nesmíme zase začít jíst jako dříve před dietou.
Je potřeba pomalounku pozvolna začít tělo přivykat i dalším potravinám, než jsme jedli doposud při hubnutí, ale velmi opatrně. K tomu nám při Dukanově dietě slouží 3. fáze diety – fáze konsolidace nově získané váhy.
A jak dlouho musí tato fáze trvat? Je to docela dlouho, aby si tělo opravdu pomalu přivykalo, že „dostane najíst“ a nemusí si nic ukládat na horší časy. 3. fázi je nutno držet za každé shozené kilo 10 dnů. To znamená, pokud zhubnete 10 kg (10 x 10 = 100), bude 3. fáze trvat 100 dnů, při 15 kg 150 dnů, atd. Nepodceňujte tuto dobu! Je to doba, kdy může nastat jojo efekt. Bylo by škoda zase ztloustnout!!! Po uplynutí této doby by už jojo efekt nastat neměl, pokud se budete chovat rozumně a po zkušenostech s dietou budete s jídlem nakládat obezřetně, (tím myslím nepřecpávat se a snažit se držet trochu na uzdě).